PATRON

Ignacy Domeyko - nasz patron

Polski geolog, mineralog i matematyk jest dobrze znany wszystkim mieszkańcom Chile. Działalność Domeyki przyczyniła się do wzrostu gospodarczego tego najdłuższego kraju świata. Dzięki zainicjowanym przez niego licznym badaniom mineralogicznym i geologicznym rozwinął się tam przemysł górniczy, dając ubogiemu dotąd krajowi szansę wzbogacenia się. Domeyko przyczynił się do upowszechnienia w Chile oświaty i polepszenia jej poziomu. Podróżując odkrył m.in. złoża saletry na pustyni Atacama, a także złoża złota, srebra

i węgla. Ignacy Domeyko pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy w wielu dziedzinach.

Krótko o życiu Domeyki

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 w Niedźwiadce Wielkiej na terenie obecnej Białorusi. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Należał do towarzystwa Filomatów. Po wybuchu Powstania Listopadowego Ignacy emigrował z kraju. Na uchodźstwie poznał Adama Mickiewicza. W początkach 1837 Domeyko ukończył studia górnicze i podjął pracę w Alzacji, gdzie poszukiwał złóż rud żelaza dla mającej powstać huty. Tam też zastała go propozycja objęcia stanowiska wykładowcy chemii i mineralogii w Coquimbo Chile. Zainteresowania Domeyki wykraczały poza mineralogię

i geologię. Badał meteoryty zebrane podczas ekspedycji na pustynię Atakama. Z biegiem lat najważniejszą i najbardziej absorbującą Domeykę dziedziną działalności stała się praca nad organizacją nauki chilijskiej. Domeyko stworzył nowoczesny uniwersytet na wzór Uniwersytetu Wileńskiego. Od 1867 przez 16 lat był nieprzerwanie jego rektorem. Ignacy Domeyko zmarł 23 stycznia 1889 w Santiago w Chile.

Ciekawostki

  1. Jedną z planetoid nazwano (2784) Domeyko
  2. W Chile nazwano pasmo górskie Góry Domeyki  i miejscowość Domeyko
  3. Od jego nazwiska utworzono nazwę minerału domeykit
  4. Nazwisko Domeyki  pojawia się w nazwach pterozaura Domeykodactylus, Domeykos – jurajskiej ryby kostnoszkieletowej z rzędu Pachycormiformes, i Domeykosaurus – nieformalnej nazwy nieoznaczonych rodzajów dinozaurów z epoki późnej kredy (tytanozaury)
  5. Jego nazwiskiem nazwano gatunek pająka Lycinus domeyko Goloboff
  6. W dniu 6 lutego 2007 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety, przedstawiające Domeykę, o nominałach: 10 zł – wykonaną w srebrze stemplem lustrzanym, 2 zł – wykonaną w stopie Nordic Gold stemplem zwykłym.

Góry Domeyki

Dom w Chile

W 2015 roku nasi uczniowie mieli możliwość odwiedzenia miejsca zamieszkania patrona. W ramach projektu „Skarb Domeyki” spotkali się z prawnukiem geologa  Pablo Domeyko. Ekipa mogła  realizować zdjęcia  do filmu w domu ,w którym żył i pracował Ignacy Domeyko.

Chór mieszany Frullato powstał we wrześniu 2000 roku. Bierze czynny udział w uroczystościach szkole i poza nią m.in.: Węgierski Instytut Kultury, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Filharmonia Narodowa, Sejm RP, Teatr Komedia, Teatr Kamienica, Teatr Palladium.

Chór zdobył liczne nagrody w konkursach, m.in.:


  • I Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny (Brązowa Lira)
  • III Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Chełmie (Brązowe Pasmo)
  • II Ogólnopolski Festiwal Chóralny CANTANTES LUBLINENSIS (III miejsce)
  • VIII Warszawski Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA (I miejsce)
  • W roku szkolnym 2015/2016 chór brał udział w projekcie z okazji 250. lecia powstania teatru powszechnego w Polsce. W połączeniu z innymi chórami wystawił operę Rozterki miłosne wg Krakowiaków i Górali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Muzykę skomponowali: Zuzanna Falkowska i Jan Stokłosa, a reżyserem spektaklu była Małgorzata Zajączkowska.
Skip to content